Kurumsal Kimlik

  • Sumo

 

 

“Başarılı bir tasarımın biçimi ve işlevi birbirini karşılıklı olarak güçlendirmelidir. Öyle ki, objenin biçimini değiştirmek işlevini, işlevini değiştirmek de biçimini bozuyor olmalı. (Tahmineh Javanbakht)”

Kurumsal Kimlik; Kurumun kendini görsel olarak ifade etme biçimidir. Bu biçim ile kurumu rakiplerinden farklı kılan, kimliğinin akılda kalıcı olmasıdır. Bu nedenle logonun, kurum imajını koruması  ve dikkat çekici olması büyük önem taşımaktadır. Bütün ürünler birbirinin tamamlayıcısı olmalı ve renk uyumu sağlanmalıdır. Kurumsal kimlikteki bilgiler ve tasarımlar diğer dökümanlarda da aynı olmalı, kararlılık ve tutarlılık benimsenmelidir. Logo ile kurumun kimliği bu şekil de müşteride ilgi uyandırıp kazanç sağlayacaktır.. Logo kurumun kimliği, markası olduğu için tasarım aşamasında kurumun amacına göre tasarlanmalıdır.

Kurumsal kimlik öğeleri;

Amblem (logo), kartvizit, antetli kağıt, antetli zarf, föy dosyası ,kurum kimlik el kitapçığı, araç giydirme, broşür, bülten, faaliyet raporu, flyer(el ilanı), ambalaj, katalog, outdoor reklam, basın ilanı. vs

Amblem-Logo-Logotype farklı kavramdan oluşan tasarımlar olduğu için ayrı ayrı açıklayacağım.

Amblem: Bir kurumu ya da düşünceyi temsil eden grafik terimli görsel şekildir.

Örn:BMW-SGK-LACOSTE

Logo: Kurum isminin, harf ve resimsel şekiller ile tasarlanmasıdır. Logo tasarımında dikkat edilmesi gereken  en önemli unsurlar; özgün ve sade olmalıdır.

“Tasarım güzellik üretmek değildir, seçkinlik, uyum, bütünlük ve aşk güzelliği doğurur. (Louis Kahn)”

Bu noktada sanatçı ortaya güzel bir şey çıkaracağım diye kurum imajını yansıtacak imzayı abartmamalıdır. Her şey yeterince sade şık ve olabildiğince zarif olmalıdır. Kurumun ismine ve sektörüne uygun olacak şekilde tasarlanmalıdır. Renk uyumuna dikkat ederek logodaki efektler ile hangi sektöre ait kurum olduğunu da vurgulamak kimi zaman gerekli olabilir. (grafikhaber.com)

Örn: Yapı Kredi-Anadolu Sigorta-Bianchi

Logotype: Amblem ve logo birleşimi ile oluşturulan kurum ismini temsil eden grafiksel şekildir.

Örn: BOSCH-Coca Cola- facebook

Alternatif bir Amblem-Logo-Logotype  nasıl olmalı;

Akılda kalıcı olmalı

Okunabilir olmalı

Kurumun amacına uygun olmalı

Her boyutta netliğini kaybetmeyecek ve renk uyumunda sorun oluşmayacak şekilde tasarlanmalıdır.

“Bir tasarımcı olarak, müşterinizin belli bir konsept oluşturmasını, söz konusu alanda kendine ait fikirlere ve sizden geliştirmesini istediği konuda bir vizyona sahip olmasını beklersiniz. Ayrıca, müşterimin bir tasarımcı olarak bana güvenmesini, fikir alanında bana yeterli serbestliği tanımasını ve saygı göstermesini, tasarım sürecine katkıda bulunmasını ve uygulama sürecinde destek olmasını isterim. (Hella Jongerius)”

Kartvizit: Reklam ve imaj açısından en önemli materyaldir. Müşteriye sizi yansıtmalıdır. Bu nedenle kişiye güven sağlayacak şekilde olmalıdır. Tasarımın önemi kadar bilgilerinde dikkatle yazılması gerekmektedir. Bir numara eksikliği basılan kartın  çöpe atılmasına neden olabileceği gibi aynı şekilde adres yanlışlığıda basım işlemini yeniletir.
Boyutları farklılık gösterse de çok büyük olmamalı bir cüzdan içine sığabilecek şekilde olmalıdır. Genellikle; 5-9 cm olarak uygulanan kartvizitlerde yeniliğe gidilerek  4-8, 4.5-8 ve 5-8 cm’de yapılmaktadır. grafikhaber.com

Antetli Kağıt: Resmi yazışmalarda firmalar aracılığı ile kullanılan şirket kurumsal bilgilerinin mevcut olduğu kağıda antetli kağıt denir. Genellikle A4 (21 cm x 29.7 cm) boyutunda basılır.  Kağıdın en üst kısmında şirket logosu yer alır. Alt kısımda da firma adres ve iletişim  bilgilerine yer verilir. Genellemenin dışında durumlar tasarıma göre değişiklik gösterir.

Antetli Zarf: Torba Zarf veya Antetli zarf olarak adlandırılan Diplomat zarf, kurumsal kimliğin olmazsa olmazlarından olup resmi yazışmalarda kullanılan kurumsal öğedir.

Zarf Çeşitleri;

Diplomat Zarflar: Düz, Pencereli, Silikonlu (yapışkanlı) ve silikonsuz.
Buklet Zarflar: Düz, Pencereli, Silikonlu (yapışkanlı) ve silikonsuz.
Torba Zarflar: Kendinden Yapışkanlı.
Fantazi Davetiye Zarfları: Özel dokulu ve renkli 250 ila 300 gr. kalınlığında olup müşteri  talebi üzerine standart dışı ölçülerde de yapılmaktadır.

Zarf Ölçüleri;

torba zarf :
(13×17)-(12×25)-(16×23)-(17×25)-(21×28)-(22,5×30)-(24×32)-(26×35)-(30×40)-(32×42)-(33×45)-(37×37)-(37×42)-(37×45) cm

buklet zarf:
22 x 11 cm

diplomat zarf:
10,5 x 24 cm

tebrik zarfı:
(9×14)-(10.5×15.5)-(11.4×16.2)-(11×22-12×18)-(13×18-14×20)-(15.5×15.5)-(16×16)-(17.5×17.5)-(18×18)-(16.2×22.9)-(17.6×25) cm

Kaynak : grafikhaber

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*