God Of War (Gelmiş geçmiş en iyi oyun)

  • Sumo

God of War Sony Computer Entertainment‘e bağlı Santa Monica tarafından geliştirilen ve PlayStation 2 konsolu için 22 Mart 2005’te satışa sunulanvideo oyunuYunan Mitolojisi‘ne dayanan ve aksiyon-macera türünde olan oyun, God of War serisinin piyasaya sürülen ilk oyunu olmasına karşın, seride kronolojik olarak ikinci sırada yer almaktadır.

Eleştirmenlerden ve oyunculardan oldukça olumlu tepkiler alan oyun, Academy of Interactive Arts & Sciences tarafından verilen “Yılın Oyunu” dahil pek çok ödül kazandı. God of WarIGN‘nin 2007’de hazırladığı en iyi 25 PlayStation 2 oyunu listesinin 7. sırasında kendine yer buldu. God of War IIIün yayımlanmasından kısa bir süre önce God of WarPlayStation 3 için 17 Kasım 2009’da, Kuzey Amerika’da, yenilenmiş grafikleriyle God of War Collection adı altında piyasaya sürüldü.18 Mart 2010’da Avrupa, Avustralya ve Japonya’da, God of War III: Ultimate Trilogy Edition adıyla yeniden yayımlandı. God of War Collection ve God of War III: Ultimate Trilogy Edition 29 Nisan 2010’da Avustralya’da, 30 Nisan 2010’da Birleşik Krallık’ta satışa sunuldu. God of War Collection ‘ın Birleşik Krallık dışındaki Avrupa ülkelerinde yayımlanacağına dahil bir herhangi bir bilgi ise verilmedi.

Konusu

Sparta ordusunun komutanı olan Kratos, savaş tanrısı Ares‘ile yaptığı anlaşmaya göre Ares, Kratos’un düşmanlarını yok edecek, Kratos ise Ares’in hizmetine girecekti. Fakat Ares, Kratos’u kandırır ve Kratos ailesini (karısını ve kızını) öldürür. Bunun üzerine Kratos, Ares’i öldürdüğü taktirde günahlarının affedileceği vaadiyle, on yıl boyunca Olimpos Tanrıları’na hizmet eder.

Ares kız kardeşi olan Athena’nın şehrine, Athina’ya savaş açar.Athena‘nın rehberlik ettiği Kratos, Ares’ten intakam almak için Athina’da bir kahinden Ares’i sadece Pandora’nın Kutusu ile yok edebileceğini öğrenir. Bunun üzerine Kratos, Pandora Tapınağı’na gider ve kutuyu bulur. Fakat bunu duyan Ares, Kratosu öldürür ve kutuyu ele geçirir. Kratos, yer altına dünyasına gitse de buradan kurtulup ve tekrar yeryüzüne çıkar.

Pandora’nın Kutusu’nu Ares’ten geri alan Kratos, kutunun etkisiyle Ares ile savaşacak güce sahip olur. Savaş esnasında Ares, Kratos’un Blades of Chaos adlı silahını alır ve onun önceden çektiği acıları yeniden yaşamasını sağlar. Fakat Kratos, Blade of the Gods adlı silahı bulur ve Ares’i öldürür.

Ares’in ölümü üzerine Athena, Kratos’un günahlarının affedileceğini; fakat gördüğü kabuslar hakkında herhangi bir şey yapamayacaklarını söyler. Bunu duyan Kratos, acılarını dindirmek için kendini yüksek bir dağdan Ege Denizi‘ne atarak intihar eder. Fakat Kratos bir tanrıyı öldürdüğü için o tanrının yerini alır. Bu yüzden atlayıştan çizik bile almadan kurtulur. Yeni savaş tanrısı olarak Olumpos Dağı‘na getirilir.

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=-38wxD8BIJg&feature=youtu.be

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*