Profesyonel 3D Artist Olmak için 10 prensip

  • Sumo

resim2

1- Çalışma süreci tamamlamalı.

Başladığınız her projeyi mutlak surette bitirmeye çalışın. Çünkü bıraktığınız her yarım iş tekrar o işe dönmenize sebebiyet verebilir.

 

2-3D ve Post Produksiyon Programlarını etkin şekilde kullanmalı

Modelleme aşamasında 3D programlarını (3D max, maya, zbrush vb.) modelleme sonrasında ise post produksiyon programlarını etkin  şekilde kullanmak gerek. Tabi bunları kullanırken hepsini birden kullanmak yerine programlardan en az 1’ini en iyi şekilde kullanmak daha mantıklı olacaktır.

3- Işıklandırma ve Materyal ayarlarına hakim olmalı

Modelleme bittikten sonra sahnenizin daha gerçekçi olmasını sağlayan en büyük etkenlerden biri Işık ve mat ayarlarıdır. İyi konumlandırılmış ışık ve profesyonelce hazırlanan kaplamalar sahnenizi çok daha gerçekçi hale getirecektir. Eğer yapabilirseniz bu kaplamaları kendiniz yapmanız daha mantıklı olacaktır.

 

4- Yüksek kaliteli bir çalışma kütüphanesi oluşturmalı.

Çalışırken kullanacağınız resim, HDR ve kaplama gibi dökümanlar çok önemlidir. Bunları yüksek çözünürlükte temin edip güzel bir şekilde sınıflandırırsanız çalışmalarınızda sıkıntı yaşamasınız.

 

5-  Pratik çalışma deneyimi oluşturmalı. Yani kısayollar ve menüleri iyi bilmek gerek.

Program kullanırken kısayol kullanmak çok büyük bir avantajdır. Kısayolları kullanmak hem işinizi hızlandırır hem de program kullanımında büyük bir pratiklik sağlar.

 

6-Bu işe gönül vermiş insanlarla iyi iletişim içinde olmaklı. (Forumlar, siteler vs…)

Çalışmanız bitti lakin başka bir gözün başka bir bakışın değerlendirmesine ihtiyacınız var bu noktada ise çalışmanızı aktif bir forum sitesine gönderebilirsiniz, bu sayede sizin görmediğiniz ama karşıdaki farklı bir gözün bakışı daha güzel olacaktır. Gelen eleştirileri kesinlikle yanlış algılamayın. Bu emin olun yaptığınız işi daha kaliteli hale getirecektir.

 

7- Az da olsa Mimarlık ve tasarım yetisine sahip olmalı. Tasarım ya da modelleme yaparken kullanılan renkler ve malzemeleri doğru şekilde kullanmalı.

Bu işi sadece mimarlar mı yapar, yok kardeşim sadece mimar yapmalı bu tartışma aldı başını gidiyor. Aslında modellediniz veya çizdiğiniz projeyi ölçülü ve oranlı çizerseniz mimar olmasanız bile daha güzel sonuçlar çıkarabilirsiniz. Tabi bu işi hobi olarak yapsanız bile mutlaka ölçülü çalışmak en güzeli olacaktır. Çünkü sahneyi hazırlarken masa çizdiniz sandalye bir de tabak çizip o tabağın boyu kalkıp sandalyeden büyük olursa o zaman ortaya garip bir şeyler çıkar.

 

8- Profesyonel gözlem yeteneğine sahip olmalı. Unutmayın ayrıntılar her zaman detayda gizlidir.

Profesyonel gözlem bu işte ilerledikçe edineceğiniz bir yeti olacaktır. Yıllar ilerledikçe sahneye koyduğunuz en ufak bir kaplamayı bile koyarken aklınızdan o kaplama nasıl durur parlar mı bump versem mi vermesem mi gibi kendi kendinize konuşmalar içinde bulacaksınız. Etrafta insanlar bu deli ne diyor diyebilir J Sakin olun ve işinize devam edin.

Bir sahne çizdiniz referans resimi alıp birebir çizdiniz lakin sahneye resimin dışında da küçük detaylar eklerseniz sahneyi zenginleştirirseniz ortaya daha güzel bir sonuç çıkacaktır.

 

9- Sağlam bir iş organizasyonun içinde olun. Yaptığınız işe değer veren insanlarla çalışmaya çaba gösterin J

Bu maddeyi ben bile yazarken güldüm sizde görmemiş varsayın. Bir binaya 50 lira veren olduğu sürece Türkiye’de bu işi yapmak bir eziyetten başka bir şey değildir. Siz yine de yaptığınız işi severek yapın değerini bilen birileriyle elbet karşılaşacaksınız.

 

10-Sağlık ve yaşam tarzı.  Çalışırken ne sağlığınızdan olun ne de sosyal hayatınızdan bir şeyler kaybedin. Mümkün mertebe ikisini de dengede tutmaya çalışın.

Çalışmak her şey değildir. Çalışırken kaybettiklerinize önem gösterin. Kazandıklarınıza değsin. Sağlığınıza dikkat edin. Uzun süre PC başında kalmak ilerleyen dönemlerde fıtık ve çeşitli ortapedik hastalıklara davetiye çıkarır. Tabi uzun süre renderları beklerken geçireceğiniz sinir krizlerini de hiç söylemiyorum J

Sosyal hayatınız ve iş hayatınız dengede tutun hiç biri diğerinden ağır basmasın.

Saygılarımla.

 

2 Comments on this post

  1. Murat eline sağlık makalen çok güzel… Buna ilave olarak sağlam 1 bilgisayar veya 1 den fazla olması gerek diye düşünüyorum…

    selim / Cevapla
  2. çok güzel makale olmuş eline sağlık 3d işinden artık nefret eder oldum iş geliyor ne kadar projeye bakıyorum şu diyorum çok dedin ücreti alırken nazlanmalar çok bunaltıcı bir iş bazen işimi küçük görenlere haddinden fazla ücrete iş yapıyorum o kadar da olsun değil mi

    mert / Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*