RENDER HIZI NASIL ARTTIRILIR?

 • Sumo

final_2

1- Mümkün olduğu kadar sahnenizde düşük polygonlu çalışın. Yüksek polygon render süresini inanılmaz arttırır.

2- Işıklara ve gölgelere gereksiz ve çok fazla subdivison değerleri vermeyin. (8-16-32-64 gibi Değerler idealdir.)

3- Sahnenizde gereksiz  objeleri silin. Gizleme (Hide) yapmayın. Gizleseniz de  objenin polygonları,ramde yer kaplamaktadır. Ram’de yer kalmazsa, hdd’ye yazmaya başlar. Bunun sonucu olarak da süre artar.

4- Kaplamaları yüksek çözünürlükte kullanmayın. Örneğin küçük bir tv ekranına koymak için 8000 x 8000 piksellik bir resim kullanmayın. Mümkün mertebe kaplamalar makul çözünürlükte ve büyüklükte olsun. Kullandığınız kaplamaların da kabartmalarını, aynı resmi kullanarak ta halledebilirsiniz. Ne çok düşük, ne de çok yüksek kullanmaktan kaçının, kaplamaları muhakkak Photoshop’ta düzenleyin.

5- Kullandığınız materyalde gereğinden fazla yansıma kullanmayın. Her şeyi kıvamında kullanmak daha makbuldür. Fazla yansıma veya bump kaliteyi düşürür.

6-Sahnenizde yüksek polygonlu obje kullanacaksanız sadece kameraya yakın olan
objelerde yüksek polygon kullanabilirsiniz. Mesafe arttıkça objelerin kaplama ve polygon sayısını düşürün. (prooptimizer modifiyeri ile yapabilirsiniz)

7- Sahnendeki değerleri daha kaliteli olsun diye, yüksek değerler yazmayın.Her değerin bir limiti vardır. Mesela turbosmooth’un değerini 3 yapmak ile 6 yapmak Arasında yüzeyde gözle görülür, fark olmaz. Subdivs değerleri’de ayni şekilde belirli değerden sonra kaliteyi artırmaz, ama render süresini katlar.

8- Objeleri kopyalarken hep INSTANCES seçeneğini kullanın. İnstance hem viewporttun rahatlamasına, hem de renderın kısa sürmesini sağlar.

9- Render alırken gereksiz virüs, program ara yüzleri kapatın. Hatta çok kasılmalar mevcutsa, windows arayüzünü klasik yapın.

10- Textureleri etkili olarak kullanın. Bazen modelleyeceğiniz bir arka planı tek resimle halledebilirsiniz.

11- Turbosmooth, meshsmothın litterations değerlerini abartmayın. Yüksek değerde literation değerleri sahnenizin render süresini arttırır.

12- Irradiance map kullanıyorsanız interpolation sample değerlerini iyi ayarlayın.

13- Caustic dikkatli kullanın. Işığın camda kırılma olayı render süresini baya arttırır. İlla kullanacaksanız değerlerini makul düzeyde kullanın.

14- Parlak ve buzlu materyalleri dikkatli kullanın.

15- 3D maxte DOF (Dept of field) yapmayın bunu çok rahat Photoshopta da yapabilirsiniz.

16- Aynı sahne ayarlarını tekrar tekrar başka bir sahnede kullanacaksanız irradiance map ve light cache ayarlarını kayıt edebilirsiniz.

17- Sahnenizde gereksiz yere ışık kullanmayın. Işık ayarlarını yaparken, override mtl ile beyaz renk ile kaplayarak daha hızlı ışık ayarı yapabilirsiniz.

18- Her zaman test renderlarını default settings de alın.

19- Adaptive subdivision yerine Adaptive DMC kullanın

20- Bütün dosyalarınızı bir klasör üstünden çalışın. Çünkü max o projeyi açarken kullandığınız kaplamaları ies ışıkları vb her şeyi  o klasörden okuyacaktır. Farklı bir yerden kaplama çağırırsanız ve o kaplamayı farkında olmadan silerseniz dosyanızda sıkıntı olabilir. Hatta 3D max çakılabilir.

21- Her zaman layerlı çalışın. Unutmayın layerlı çalışmazsanız sahnedeki objelerin sayısı arttıkça sahneye olan hakimiyetiniz kaybolacaktır.

22- Max’in içindeki scriptleri araştırın ve efektif kullanmaya çalışın.

23- 3D Max dışında Photoshop, After effects  gibi post prodüksiyon programlarını azda olsa öğrenmeye çalışın. Bu programlar ham renderınızı mükemmel hale getirecektir.

24- Projeye başlamadan önce modelleyeceğiniz objeyi veya sahneyi kağıda dökmeye çalışın. Eğer kağıda dökerseniz emin olun modelleme kısmında büyük bir ilerleme kaydedersiniz. Nasıl yapacağınızı önceden düşünmeniz bile hızınızı artırır.

25- Render alırken bölgesel renderlar alıp deneme renderları alabilirsiniz.

26- Kadraja girmeyen bütün objeleri silin. Sadece kadraja giren objeleri render edin.

27- İç mekan aydınlatması yaparken,pencerelerin önüne vraylight koyup,skylight portal’ı aktif edin.Koyduğumuz ışıklar sayesinde,içeri daha fazla ışık girer.Işıkların subdivs Değerlerini artırarak içerdeki lekeler en aza indirilir.

28- Render elementsleri kullanarak, photoshop üzerinde Detaylı düzenlemeler ile, render kalitesini artırabilirsiniz.

Bizim ekleyeceklerimiz bu kadar eminim ki sizinde yorumlarınız vardır. Herkese iyi renderlar.

6 Comments on this post

 1. Ellerine sağlık Murat’çım harika bir yazı olmuş çok çok faydalı bilgiler.

  orhan alkan / Cevapla
 2. Teşekkürler çok faydalı bilgiler var.Emeğinize sağlık.

  ali / Cevapla
 3. Rica ederiz abi umarım faydalı oluyoruzdur az da olsa

  murat / Cevapla
 4. 15: depth of field olmali, deep yazmişsin murat bey, çok faydali yazmişsin, eyvallah

  umit / Cevapla
 5. Hemen düzeltiyorum çok teşekkür ederim.

  murat / Cevapla
 6. allah razı olsun kasmalar gitti

  naim / Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*